Badanie QEEG
QEEG (ang. Quantitative Electroencephalography), zwane „mapą mózgu”, to matematyczno-statystyczna analiza aktywności bioelektrycznej mózgu. Badanie QEEG jest przeprowadzane przed rozpoczęciem terapii biofeedback. Jak przygotować się do badania QEEG i co warto o nim wiedzieć? Wyjaśniamy!
Badanie QEEG - czym jest i jak przebiega?
Analiza diagnostyczna QEEG jest serią pomiarów aktywności mózgu przy użyciu urządzenia EEG (encefalografu). Pomiary zbiera się poprzez przyklejenie elektrod do 16-20 punktów na głowie, które są wyznaczane zgodnie z międzynarodowym systemem 10-20. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne, zaś Pacjent nie czuje nawet, że ma przyklejone elektrody.
Po przyklejeniu elektrod, prosimy Pacjenta o wykonywanie różnych zadań przy otwartych i zamkniętych oczach, jak np. liczenie na głos, liczenie w pamięci, powtarzanie ciągów wyrazów i cyfr, aktywne słuchanie i czytanie tekstu. W ten sposób sprawdzamy, jakie wzorce fal mózgowych występują w stanach spoczynku i wysiłku umysłowego Pacjenta.
Po zarejestrowaniu parametrów, zebrane dane porządkujemy, analizujemy i porównujemy z bazami normatywnymi za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Dzięki temu możemy wskazać te obszary, które wymagają poprawy za pomocą treningu mózgu w trakcie terapii biofeedback. Wykonanie kompletu pomiarów (z udziałem Pacjenta) zajmuje ok. 40 minut.
W Centrum Rozwoju Biofeedback wyniki analiz przekazujemy Pacjentom lub ich opiekunom w formie pełnego raportu QEEG. Raport szczegółowo omawiamy przed rozpoczęciem terapii biofeedback. Po zakończeniu terapii przeprowadzamy kolejne badanie QEEG, aby pokazać jak zmieniły się wzorce fal mózgowych.
Poniżej prezentujemy przykładowy raport, jaki otrzymuje Pacjent po wykonaniu badania:
Jak przygotować się do badania QEEG?
Badanie QEEG jest nieinwazyjnym badaniem, dlatego nie wymaga od Pacjentów specjalnego przygotowania. Jednak w celu uzyskania jak najdokładniejszych pomiarów, należy przestrzegać poniższych zaleceń.
1.) Badanie powinno być przeprowadzane rano, gdy mózg jest wypoczęty i Pacjent ma dużo energii do wykonywania zadań umysłowych. Niewystarczająca ilość snu spowodowana “zarywaniem nocki”, odbije się na słabszym rozwiązywaniu zadań w trakcie badania QEEG. Dlatego zalecamy, aby Pacjent przyszedł na badanie wypoczęty i wyspany. A ile powinno się spać? Przyjmuje się, że dzieci w wieku szkolnym powinny spać 9-11 godzin dziennie, nastolatki 8-10 godzin, zaś osoby dorosłe minimum 7 godzin na dobę.
2.) Przed badaniem Pacjent nie powinien spożywać kofeiny, napojów energetycznych. Zalecenie związane jest z tym, że kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy promując uwalnianie neuroprzekaźników: noradrenaliny, dopaminy i serotoniny, które odpowiadają m.in. za nastrój, uwagę, zdolność do nauki, czas reakcji, czujność. Oprócz tego, kofeina wpływa na adenozynę i tym samym niweluje senność. Zalecamy, aby nie wspomagać swoich zdolności poznawczych przed badaniem QEEG, ponieważ celem badania jest mapowanie mózgu w jego naturalnym stanie.
Skontaktuj się z nami
Chcesz wiedzieć, czy metoda biofeedback jest dla Ciebie lub Twojego dziecka?
Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę lub badanie QEEG: